Cocktail

Kam vyrazit a co vidět v Samaná?

Na poloostrově Samaná toho zažijete spousty, i kdybyste jen leželi u moře. Ale byl by hřích to udělat – kolem je totiž tolik zajímavých míst, která je potřeba prozkoumat a objevit!

Údolí Valle del Cibao

Západně od poloostrova Samaná leží úrodné údolí Valle del Cibao s městy La Vega, Santiago a Moca. Příliš turistů tady nepotkáte a o to víc si vychutnáte pravou atmosféru dominikánské republiky. Pokochat se tu můžete jak historickými památkami, tak krásnou tropickou krajinou s tabákovými plantážemi. Dominikánské doutníky patří ke světové špičce!

Pirátský záliv Samaná

Nejen pláže a moře nabízí záliv Samaná – jeho břehy ukrývají také četné jeskyně, ve kterých prý kdysi dávno piráti schovávali své poklady. Dnes se sem spíše než piráti sjíždějí potápěči – dno zálivu je totiž poseto ztroskotanými loděmi, které jsou zčásti pozůstatkem právě pirátské historie Karibiku.

Puerto Plata

Na západ od Samaná leží známé turistické letovisko Puerto Plata. Od 90. let sem jezdí turisti z celého světa za krásou bílých pláží a kokosových palem. Dnes spíše než samotné Puerto Plata láká milovníky Karibiku vesnička Sosua, kde si užijí hlavně potápěči. Součástí provincie je také letovisko Cabarete, centrum světového kitesurfingu.

Národní park Los Haitises

Pýcha Dominikánské republiky je především její příroda. V národní rezervaci Los Haitises si budete připadat jako v civilizací zapomenutém pralese, v ráji, nedotčeném člověkem. Na skoro 1000 km² žije přes 700 druhů rostlin a 110 druhů ptáků, celý magický tropický koloběh se navíc odehrává na kulisách vápencových krasových útvarů a mangrovových lesů. Ojedinělé orchideje rostou na břehu zálivu Samaná, podzemní řeky prošívají celou rezervaci, kde své stopy zanechali také indiáni Tainové. V krasových jeskyních můžeme obdivovat jejich prosté, ale přitom nádherné malby.

bigstock-island-near-the-samana-shore--113996093_1000

Cabarete

V západně položeném Cabarete se můžete zúčastnit mistrovství světa v kitesurfingu, zkusit windsurfing anebo si zaplavat v podzemních jeskyních. Tropickou vegetaci vystřídá jemný písek, vhodný ke stavění hradů natolik, že se tu každoročně na konci února pořádá soutěž ve stavění hradů z písku.

Larimar – kámen delfínů

Azurový kámen, jehož barva silně připomíná dominikánské moře, nenajdete nikde jinde na světě. Jen tady. Jmenuje se Larimar a těží se v okolí vesničky Baoruco od 70. let 20. století. Do světa ho lze vyvážet jen ve formě již zpracovaných šperků.

bigstock-genuine-larimar-round-beads-br-99212507_1000

Voodoo

S Dominikánskou republikou se o ostrov Hispaniola dělí také Haiti, západní soused. Právě odsud původně pochází tajemný kult voodoo, zprofanovaný především americkými hororovými panenkami. Vyznavači kultu voodoo žijí v minimálním počtu na Dominikáně i dnes, jejich víra ale především spočívá ve speciálních rituálních tancích, kterými se dostávají do transu a mohou tak komunikovat s duchy mrtvých.

bigstock--141844976_1000

Rum

Stejně jako u nás si mnoho lidí neumí představit oběd bez piva, v Dominikánské republice je zase nemožné zažít den bez rumu. Výroba rumu sahá až do počátků 16. století, tenkrát se mu ale říkalo Mata-Diablo neboli Kill-Devil. Slovo „rum“ sem potom přišlo až z Jamajky. Dnes si tu můžete dopřát řadu vynikajících rumových koktejlů.

Nejvyšší vodopád

Největší vodopád v Dominikánské republice se jmenuje Salto de Aguas Blancas a měří 83 metrů. Najdete ho západně od poloostrova Samaná.

Za velrybami

V oblasti Samaná není vůbec složité udělat si výlet k velrybám a pozorovat je pěkně zblízka. Nechcte-li tápat, ptejte se přímo po Whales Samaná.

Tainopark - park kmene Tainů

Tainopark je moderní muzeum, které toho mnoho vypovídá o členech kmene Tainů, o domorodcích a původních obyvatelích ostrova Hispaniola. O jejich životě hovoří více než 25 sklolaminátových postav v životní velikosti, respektive výjevů, kterých jsou postavy součástí. K dispozici je výklad v mnoha jazycích ve formátu MP3.

Tainové žili v tropickém ráji před 1 500 lety. Po objevení ostrova Kryštofem Kolumbem a následných bojích o vlastní půdu a tradice po nich zbyly jen postavy v muzeu líčící poklidný chod život i nepokoje. Mezi další exponáty muzea patří třeba i úlomky kostí, hliněné hrnce, kamenné a řezbářské výtvory. Některé výrobky z muzea si můžete koupit, čímž přispějete na rozvoj oblasti i zdejšího umění. 

Ledové extrémy

Ač je Dominikánská republika zemí tropickou, i tady se občas počasí zblázní. Nejnižší naměřenou teplotou v Karibiku se chlubí právě Dominikána. Celých –8°C se povedlo změřit v horských oblastech. Dominikánská republika je také jediným místem v Karibiku, kde kdysi dávno existoval ledovec.

Dominikánská republika

další oblasti Dominikánské republiky »

Partneři

Logo ESO travel

Vydejte se na luxusní dovolenou na ostrov Samaná s CK ESO travel – tvůrcem obsahu tohoto webu a specialistou na Dominikánskou Republiku.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@samana.dominicana.cz